Комп’ютер місяця-вересень 2021 року

0
91

Черговий випуск «комп’ютера місяця» вийшов за підтримки інтернет-магазину x-com shop, який має відділення в москві і санкт-петербурзі. При цьому магазин здійснює доставку товарів в усі куточки країни, співпрацюючи з» поштою росії » і транспортними компаніями.

X-com shop-партнер рубрики, тому в «комп’ютері місяця» ми орієнтуємося на продукцію, яка продається саме в цьому магазині. Будь-яка збірка, відображена в «комп’ютері місяця», — це всього лише орієнтир. Посилання в «комп’ютері місяця» ведуть на відповідні категорії товарів магазину. Крім того, в таблицях вказані актуальні на момент написання статті ціни, округлені в більшу сторону до значення, кратного 500 рублям. Природно, за час «життєвого циклу» матеріалу (один місяць з дня публікації) вартість певних товарів може як збільшитися, так і зменшитися.

Для новачків, які все ніяк не наважуються самостійно «змайструвати» собі пк, вийшло докладний покрокове керівництво по збірці системного блоку. Виходить, що в» комп’ютері місяця » я розповідаю, з чого зібрати комп’ютер, а в керівництві — як це зробити.

Комп’ютер місяця-вересень 2021 року

⇡#стартова збірка

Збірки підходять для сучасних ааа-ігор з використанням переважно середньої якості графіки в дозволі full hd. Однак такі системи чудово справляються з іграми 5-7-річної давності.

[голосом шуфутинського] «я календар переверну — і знову ryzen 5 1600» — постійте, але у вересні в стартовій збірці amd використовується 4-ядерний ryzen 3 1200. Цьому процесору в серпні виповнилося чотири роки — тому впору наспівувати, мабуть, одну не менш відому пісню рок-групи»смислові галюцинації».

А вся справа в тому, що нелюбимий деякими ryzen 5 1600 на початку вересня зник з продажу. Навіть в e-katalog box-версія цього 6-ядерника на момент написання статті продавалася всього в трьох московських магазинах за середньою ціною 11 000 рублів. Звичайно ж, в стартову збірку замість зазначеного в таблиці ryzen 3 1200 краще взяти саме цей чіп summit ridge (або ryzen 3 3300x) — в статті «комп’ютер місяця. Спецвипуск: на чому можна заощадити при покупці дешевого ігрового пк в 2020 році (і чи можна взагалі)» наочно показано, що використання відверто нешвидкого 4-ядерника навіть з графікою класу geforce gtx 1650 може привести до падіння fps на 25-30 %.

Але нічого не поробиш: ryzen 5 1600 немає ні в «ікскомі», ні на багатьох інших московських майданчиках. А ще в партнерському магазині годі й шукати ryzen 3 3100 (доступний в п’яти магазинах за 10 500 рублів в середньому (дані — e-katalog), але варто пам’ятати, що доведеться докуповувати кулер), ryzen 3 3300x (12 000 рублів) і ryzen 5 2600 (12 500 рублів). Найближчим же нормальним чіпом, доступним в x-com shop, є ryzen 5 3500 (13 500 рублів). Однак з урахуванням необхідності покупки кулера, на мій погляд, виходить занадто дорого для стартової збірки-втім, я, як і завжди, не наполягаю.

А ось ryzen 5 3500x взагалі зник з продажу: не вдалося відшукати цей чіп ні «на радарах» e-katalog, ні в «яндекс.маркет».

У стартовій збірці intel модель core i3-10105f змінила core i3-10100f — при однаковій ціні «сто п’ятий» працює трішки швидше (різниця в частоті становить 100 мгц). В іншому ж обидві конфігурації змін не зазнали. Тільки тепер збірка intel в плані продуктивності виглядає краще, хоча і коштує трішки більше. З іншого боку, навіть плати gigabyte b450m s2h v2 буде цілком достатньо для того, щоб з часом замінити ryzen 3 1200 бадьорим 6-ядерним ryzen 5 5600x. Повірте, ваша система стане набагато швидше у всіх додатках без винятку. А ось 8-ядерні zen-чіпи останніх серій в таку плату я б вже не ризикнув встановлювати.

Питання » а чому ви в тій чи іншій збірці рекомендуєте певні материнські плати?»звучить досить часто в коментарях до випусків «комп’ютера місяця». На жаль, в рубриці немає можливості детально розповісти про вибір всіх комплектуючих. Точніше, спроби осягнути неосяжне перетворять звичайний щомісячний матеріал в неймовірно роздутий і складно читається мануал. Тому ми і публікуємо час від часу спецвипуски рубрики, в яких детально розбирається якась одна тема. В якості експерименту наступний випуск «комп’ютера місяця» буде цілком присвячений вибору материнських плат для всіх представлених в статті збірок — більшу частину необхідних тестів і випробувань я вже провів.

У графі «відеокарта» я спеціально не вказую посилання на каталог x-com shop-це все ще марно через велику плинність відеокарт і їх малої кількості в продажу. Так, на момент написання статті в каталозі магазину значилося всього дві моделі geforce gtx 1650. Так що в цьому місяці я частіше користуюся даними порталу e-katalog (регіон — москва), так як в поточній ситуації дуже важко адекватно оцінити наявність товару, використовуючи всього один магазин. На прохання читачів було вирішено відмовитися від » яндекс.маркету » в цьому питанні.

#збірка під апгрейд

Системи розраховані під установку відеокарти рівня geforce rtx 3060 або radeon rx 6600 xt. Після апгрейда збірки дозволять грати в усі сучасні ігри з використанням максимального або близького до такого якості графіки в дозволі full hd.

Збірки під апгрейд з’явилися в «комп’ютері місяця» у зв’язку з тотальним небажанням купувати відеокарту з 2-, 3 — і навіть 4-кратною націнкою. Не знаю, як ви, але я не куплю geforce gtx 1650 за 29 тисяч рублів — до того ж 2021 рік виявився дуже неврожайним в плані виходу хороших комп’ютерних ігор. І все одно старе залізо виходить з ладу, використовувані ноутбуки і десктопи перестають нас влаштовувати — необхідність в новому системному блоці може з’явитися в будь-який момент, а дефіцит відеокарт не зникне відразу. Для таких «щасливчиків» я пропоную так звані збірки під майбутній апгрейд — повністю робочі системні блоки, в які з часом можна встановити ігрову відеокарту.

Акція небаченої щедрості на модель core i5 — 11600 закінчилася — нагадаю, що в липні і серпні цей 6-ядерник можна було купити в багатьох магазинах за 18 000 рублів. Забавно вийшло, адже старший чіп на невеликий період часу виявився дешевше молодшої моделі core i5-11400. З іншого боку, цей рік вже привчив нас до нестабільності в плані цін на процесори — з нею ми ще зіткнемося, вивчаючи комплектацію інших збірок «комп’ютера місяця».

Нагадаю і про те, що різниця в продуктивності при завантаженні всіх ядер між позначеними трохи вище 6-ядерниками intel становить всього 100 мгц, але при роботі з одним-двома потоками вона може доходити і до 400 мгц. Плюс в старшому rocket lake використовується більш швидка графіка uhd 750-задіяти з прийнятним fps її можна тільки в дуже старих іграх. У цьому плані «вбудовування» intel як і раніше не конкурує з графікою radeon vega. Зате вбудований гп будь-якого rocket lake може похвалитися підтримкою hdmi 2.0 b і displayport 1.4 а, сумісністю з 12-бітними форматами hevc і vp9, 10-бітовим av1 і апаратним прискоренням кодування 8-бітного avc і 10-бітного hevc і vp9.

На момент написання статті в продажу в «ікскоме» я не знайшов навіть core i5-11400, а в e-katalog його середня ціна становила 18 500 рублів. За 19 500 рублів в партнерському магазині можна взяти core i5-11500 — він і вказаний в таблиці. Однак якщо у вас вже є відеокарта, з якої ви перечекаєте ці складні часи, то краще взяти за 17 500 рублів core i5-10600kf — в плані продуктивності вийде плюс-мінус те ж саме, але без необхідності переплачувати 2 000 рублів.

В іншому мені нічого додати до інформації про збірки під апгрейд відеокарти. До того ж детально ця тема розглянута в статті «комп’ютер місяця. Спецвипуск: збираємо системний блок під майбутній апгрейд відеокарти».

Як вже було сказано, відеокарти знову дорожчають. У кількісному вираженні ігрових прискорювачів все ще дуже небагато, але в цілому ми спостерігаємо не таку сумну ситуацію, як на початку року — тоді потрібно було ще постаратися знайти необхідний у продажу 3d-адаптер.

За останній місяць курси біткоіни і» ефіру » помітно зросли — відповідно подорожчали і відеокарти. Не бачу сенсу присвячувати читачів особливо переходу на хардфорк london — просто констатуємо черговий виток кріптобума. Якщо минулого місяця я ще задавався питанням » коли вартість відеокарт опуститься до нормального рівня?», то зараз стало цілком очевидним, що станеться це в кращому випадку навесні наступного року — і це ще досить оптимістичний прогноз з мого боку. Чомусь згадав про свою лютневу статтю » огляд sapphire radeon rx 6800 xt nitro+: хороша відеокарта, яку я куплю… Влітку» — здається, впору задатися питанням, влітку якого саме року вона стане актуальною.

Так-так, за рік ні amd, ні nvidia не змогли вирішити досить серйозну проблему, але, судячи з квартальних звітів (amd, nvidia), всіхВсе влаштовує, а компанії дивляться в майбутнє з величезним оптимізмом. При цьому, наприклад, керівництво «червоних» розповідає нам, що вплив кріптовалютного буму на виручку в графічному сегменті виявляється несуттєвим. Тільки чомусь, як тільки новий програмний майнер зміг збільшити хешрейт lhr-версій відеокарт geforce, їх вартість відразу ж підскочила відповідно до оновлених показників продуктивності в майнінг.

Давайте подивимося, скільки коштують зараз відеокарти (ціни взяті на сайті e-katalog.ru):

 • geforce gtx 1650-за модель asus ph-gtx1650-o4gd6-p просять від 23 500 рублів, а середня ціна на момент написання склала 29 000 рублів. Місяцем раніше відеокарта коштувала в середньому 25 500 рублів.
 • geforce gtx 1650 super-за модель gigabyte gv-n165soc — 4gd просять від 30 000 рублів, середня ціна-34 500 рублів (28 000 рублів місяцем раніше).
 • geforce gtx 1660-за модель gigabyte gv-n1660oc — 6gd просять від 40 500 рублів, середня ціна-46 500 рублів (41 000 рублів місяцем раніше).
 • geforce rtx 2060 — за модель palit geforce rtx 2060 dual просять від 60 000 рублів, середня ціна-64 000 рублів (52 000 рублів місяцем раніше).
 • geforce rtx 3060 lhr — за модель gigabyte gv-n3060eagle oc-12gd 2.0 lhr просять від 68 000 рублів, середня ціна — 77 500 рублів (62 000 рублів місяцем раніше). Чи не lhr-версії коштують більше 80 000 рублів.
 • geforce rtx 3060 ti lhr — за модель msi geforce rtx 3060 ti gaming x 8g lhr просять від 87 000 рублів, середня ціна — 94 000 рублів (75 500 рублів місяцем раніше).
 • geforce rtx 3070 lhr — за модель palit geforce rtx 3070 gamingpro v1 lhr просять від 104 500 рублів, середня ціна — 119 000 рублів (86 500 рублів місяцем раніше).
 • geforce rtx 3070 ti — за модель palit geforce rtx 3070 ti gamingpro просять від 120 000 рублів, середня ціна — 129 000 рублів (95 000 рублів місяцем раніше).
 • geforce rtx 3080 lhr — за модель gigabyte gv-n3080gaming oc-10gd 2.0 lhr просять від 140 000 рублів, середня ціна — 173 000 рублів (136 000 рублів місяцем раніше).
 • geforce rtx 3080 ti — за модель gigabyte gv-n308taorus m-12gd просять від 157 500 рублів, середня ціна — 195 000 рублів (157 500 рублів місяцем раніше).
 • geforce rtx 3090 — за модель gigabyte gv-n3090vision oc-24gd просять від 285 000 рублів, середня ціна — 290 000 рублів (218 000 рублів місяцем раніше).
 • radeon rx 6600 xt — за модель gigabyte gv-r66xteagle-8gd просять від 65 000 рублів, середня ціна-70 000 рублів (відеокарта тільки надійшла в продаж).
 • radeon rx 6700 xt — за модель gigabyte gv-r67xtgaming oc-12gd просять від 103 500 рублів, середня ціна — 105 000 рублів (83 000 рублів місяцем раніше).
 • radeon rx 6800 xt — за модель msi radeon rx 6800 xt gaming x trio 16g просять 150 000 рублів — це єдина пропозиція в e-katalog. Минулого місяця відеокарта в середньому коштувала 134 500 рублів.
 • radeon rx 6900 xt — за модель sapphire nitro+ rx 6900 xt 11308-03-20g просять від 135 000 рублів, середня ціна — 184 500 рублів (148 000 рублів місяцем раніше).

Якщо в списку немає якоїсь відеокарти-вона або відсутня в продажу, або нецікава нам. Так, не наведені ціни звичайних версій geforce rtx 30-не можна не помітити відверте підвищення вартості «антимайнінгових» прискорювачів. Не виключаю, що вже в жовтні навіть за такими цінами відеокарти просто зникнуть з продажу.

Моє ставлення до того, чи варто купувати відеокарти за такими цінами, ви знаєте. Я вважаю, що якщо є певна сума і потрібен комп’ютер вдома, то краще вкласти її в більш якісну основу — наприклад, замість ryzen 5 3600 взяти більш продуктивний ryzen 7 5800x, якісну матплату, ємний ssd і блок живлення, який переживе далеко не один апгрейд. Судячи з коментарів до статей, так деякі читачі і надходять. При непомірному бажанні грати в нові і сучасні ігри простіше і вигідніше купити консоль — навіть з урахуванням того, що за них в 2021 годутоже доведеться переплатити. Всі альтернативні варіанти ігровому пк були розібрані в минулому випуску «комп’ютера місяця».

Збірки підходять для сучасних ааа-ігор з використанням переважно високої якості графіки в дозволі full hd. Однак такі системи чудово справляються з іграми 3-річної давності.

Радість була недовгою: в серпні core i5-10400f коштував 12 500 рублів, а вже у вересні за нього доведеться віддати всі 15 500 рублів, якщо купувати залізо в «ікскоме». Скаче-причому в бік збільшення-і ціна ryzen 5 3600. У підсумку вереснева оптимальна збірка стала помітно дорожче, адже, як і у випадку зі стартовою збіркою, у нас немає альтернативи geforce gtx 1660. Версії geforce gtx 1660 super і geforce gtx 1660 ti коштують помітно більше, так як вони краще майнят «кефір». Ці ж слова актуальні і для radeon rx 5500 xt. Варіант пошуку відеокарти на вторинному ринку я схвалюю, але за умови, що з пристроєм все в порядку. Тільки от формат рубрики не має на увазі використання б / у заліза в збірках.

Цікавий факт: для asus prime z490m-plus (цю плату я неодноразово рекомендував для оптимальної збірки з чіпами comet lake) вийшов новий bios, що додає підтримку windows 11 (судячи з усього, активуються налаштування, пов’язані з підтримкою tpm). А ось підтримки чіпів rocket lake так і не з’явилося — і не з’явиться, вважаю.

Вже давно в збірках як приклад вказується asrock b560m pro4 — це найдешевша плата, яка проте підійде для використання разом з 6-ядерним core i5. На жаль, за цю модель просять вже приблизно 9 500 рублів, що відверто багато за пристрій початкового рівня. При цьому asrock b560m pro4 має блокування параметра pl1-процесори при довгій роботі споживають максимум 125 вт. Я перевірив цей пристрій (подробиці-в наступному випуску) з core i5 — 11600k і з’ясував, що в ресурсномістких завданнях, таких як blender, плата дійсно обмежує рівень продуктивності пристрою. При завантаженні всіх ядер його частота виявлялася на 100-200 мгц нижче номінального значення. В іграх core i5-11600k, встановлений в asrock b560m pro4, працював з максимальною продуктивністю — 4,6 ггц при завантаженні всіх ядер.

Очевидно, що при роботі з core i5-10400f плата asrock b560m pro4 не лагодить перешкод цьому чіпу, адже енергоспоживання молодшого comet lake в ресурсоємних завданнях виявляється помітно нижче, ніж у core i5-11600k. Втім, в якому-небудь prime95 енергоспоживання core i5-10400f теж може вийти за рамки 125 вт. Msi b560m pro-vdh не має обмеження по живленню cpu-ця плата безумовно краще підходить для 6-ядерних чіпів intel, причому будь-яких підтримуваних платформою серій.

У нашому тестуванні при використанні відеокарти radeon rx 5700 xt зв’язка «core i5-10400f + ddr4-2666» поступилася «core i5-10400f + ddr4-3466» і «core i5-11400 + ddr4-4366» 8 і 14% відповідно. Різниця-невелика, і буде ще менше, якщо встановити в збірці менш швидку відеокарту, таку як geforce gtx 1660. При використанні відеокарти radeon rx 6800 xt різниця в продуктивності між схожими збірками з core i5-10400f і core i5-11400 стає більше — 9% в середньому в дозволі full hd. Навіть такий результат, на мій погляд, наочно показує, що міняти 6-ядерний comet lake на будь-який 6-ядерний rocket lake немає ніякого сенсу. Якщо ви плануєте модернізувати оптимальну збірку intel (до amd ця вимога, втім, теж може бути застосовано) флагманським 8-або 10-ядерним чіпом, то плат класу msi b560m pro — vdh і asrock b560m pro4, боюся, буде недостатньо-доведеться вкластися в материнку рівня gigabyte b560m aorus elite (12 000 рублів) або краще. Звичайно ж, вибирати пристрій варто, орієнтуючись не тільки на один параметр: тягне чи ні конвертер живлення чіп під тим чи іншим типом навантаження.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here