Купівля «шпигунських» гаджетів в інтернеті більше не буде кримінально каране

0
387

Верховний суд Росії хоче скасувати покарання за «шпигунські» гаджети, якщо їх купують для особистої безпеки або побутових цілей. За діючими правилами проста купівля подібного пристрою потрапляє під кримінальну статтю. Проект головного суду країни має намір зняти відповідальність з громадян, які придбавають шпигунську техніку для нешкідливого використання.

Що каже закон

Стаття 138.1 КК РФ карає покупців спеціальної техніки для скритного отримання даних реальним терміном ув’язнення до 4 років. Під цю категорію підходять багато сучасні пристрої – авторучки з камерами і аудіозаписом, окуляри, провідні відеозапис, непомітні миникамеры і т. д. Діючими нормами закону вже факт покупки подібного гаджета вважається кримінальним порушенням, незалежно від кінцевої мети його використання.

До необхідності змінити чинне законодавство підштовхнули численні справи з придбанням «шпигунських» пристроїв протягом останніх років. Ініціатори проекту вважають, що покупка такої техніки не вважається порушенням, якщо покупець спочатку не знав, що купує. Приміром, якщо шпигунські гаджети пропонувалися як побутові пристрої без зазначення їх специфічного призначення, вина споживача повністю знімається.

Додатково ініціатива пропонує не карати за покупку «підслуховувальної» і «подглядывающей» техніки, якщо її використання пов’язане з особистою безпекою, відеоспостереженням за власністю, тваринами і т. д. 138.1 Статті, що передбачає покарання за «шпигунські» гаджети, новий проект пропонує застосовувати тільки тоді, коли використання спеціальних пристроїв призводить до порушення конституційних прав інших громадян.

Гучна історія

Одним з найбільш відомих справ про купівлю заборонених гаджетів стала історія з Євгеном Васильєвим. Фермер замовив в інтернет-магазині GPS-трекер, законність придбання якого була йому невідома. GPS-маячок йому був потрібний для відстеження переміщень свого теляти, який часто тікав від стада.

Евгений Васильев

Вибраний Васильєвим гаджет мав опцію передачі звукового сигналу з місця локації. З цієї причини GPS-трекер потрапив під категорію пристроїв для прихованого збору інформації. У підсумку неслухняний теля міг обійтися фермеру великим штрафом або позбавленням волі.

Щасливий фінал

Для Васильєва все закінчилося добре, фермер потрапив в категорію покупців, звинувачення яким були зняті ще на етапі слідства. Це сталося завдяки розголосу ситуації на черговий Президентської прес-конференції 2017 року. «Справа фермера» незабаром було закрито, оскільки реальний шпигунський умисел в його діях не підтвердився.

Після цього почалися перевірки інших схожих епізодів і, за дорученням Президента, законодавцям було поставлено завдання переглянути діючі правила покупки спеціальних пристроїв зі «шпигунськими» опціями. Зміни в законі повинні зняти кримінальну провину з пересічних споживачів за придбання такої техніки, в тому числі за допомогою інтернет-торгівлі.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here